Interview Superior Staff  - geralt / Pixabay

Sociální dávky

Sociální dávky

Sociální dávky

V českém systému sociálního zabezpečení existuje hned několik možností získání sociálních dávek. Účelem sociální dávky je pomoc a předcházení sociálním rizikům a také pomoc s odstraňováním jeho nepříznivých následků podle zákona a uznaných společností. Sociální dávky jsou určeny pro jedince a rodiny, které nepříznivě ovlivnila ekonomika nebo společenský dopad.

Sociální dávky získáte díky několika systémům, fungujícím u nás v republice. Řadí se mezi ně nemocenské pojištění, dávky státní sociální podpory, dávky sociální pomoci a důchodové pojištění. Sociální dávky se rozdělují na peněžité, kdy jde o náhradu nebo doplněk k platu a věcné – v tomto případě jde o oblast zdravotního pojištění. Sociální dávky mohou být i jednorázové, například v případě porodného nebo pohřebného a opakující se – tady se jedná o starobní a invalidní důchody. Setkáte se i s obligatorními a fakultativními sociálními dávkami, tedy nárokovými a nenárokovými. Zahrnují i originální a derivativní – jedná se o příklad důchodového pojištění, kdy se existence nároku odvozuje od jiného nároku.

Nárok na dávky státní sociální podpory mají občasné a posuzovaní členové domácnosti s trvalým pobytem na území České republiky a občané Evropské unie. Nárok vznikne při splnění daných podmínek pro konkrétní dávky a po podání žádosti o přiznání dávky. Mezi dávky podle výše příjmu patří přídavky na dítě a příspěvky na bydlení. K dávkám bez podmínky příjmu se řadí rodičovské příspěvky, porodné, pohřebné, dávky pěstounské péče.  Nárok a výšku na sociální dávky vzniká podle životního minima. Žádosti musí být podány na speciálních tiskopisech MPSV ČR, seženete je na pracovních úřadech v místě vašeho bydliště. Dávky se vyplácí jednorázově, měsíčně nebo čtvrtletně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *