Co použít v motivačním dopise?
Motivační dopis by měl mít krátkou formu, nic moc neopěvovat a jít přímo k věci. Optimální strukturou je použití oslovení, dvou krátkých odstavců a závěru. Dbejte na úhlednost a na bezchybnou gramatiku.
Osnova motivačního dopisu
Do osnovy motivačního dopisu patří jako první pozdravení a představení vaší osoby. Dále uvedete pozici, o kterou se ucházíte a nezapomenete ani na název a referenční číslo, jestliže ho máte, anebo odkud jste se o místu dozvěděli. Následuje vysvětlení, proč byste mohl být tím nejvhodnějším kandidátem. Dalším bodem osnovy je odkaz na související sekce, které máte sepsané v životopisu. Půjde o podporu vašich tvrzení, konkrétně praxe, reference, vzdělání, certifikáty apod.
Jestliže píšete motivační dopis již přímo potenciálnímu zaměstnavateli, dejte najevo, že znáte jeho firmu a projevte osobní zájem o práci konkrétně v jeho společnosti. v motivačním dopise se hodí i zmínit osoby, od kterých lze získat nějaké reference. V další části motivačního dopisu přejděte k vyjádření zájmu o osobní pohovor. Na závěr poděkujte za čas věnovaný čtení motivačního dopisu, rozlučte se, podepište celým jménem a do přílohy přiložte váš životopis.
Fráze do motivačního dopisu
V motivačním dopise se často používají stálé fráze, které si jenom doplníte o vaše údaje, reference, praxi apod. Zmiňte se, co konkrétně ovládáte – jaké jazyky, počítačové programy, programování aj.
K mým hlavním přednostem patří… – doplňte jen to, co vám pomůže ve vybrané pracovní pozici. Hlavně se neuchylujte k osobním věcem, které zaměstnavatele nezajímají.
Orientuji se v oblasti/v oblastech…
Během studia jsem získala v praxi na pozici…
Mezi mé dosavadní úspěchy se řadí…
Zajímám se o práci ve vaší firmě (společnosti), protože… sem patří doplnění důvodu vašeho výběru.
Motivační dopis ukončete poděkováním za posouzení žádosti a popřejte příjemný den.