Cv Flowchart Whiteboard White  - quinntheislander / Pixabay

Postup, jak napsat životopis, který zaujme

Ilustrační foto: Správně napsaný životopis musí nového zaměstnavatele především zaujmout!

Životopis musí být perfektní, věcný stručný a také strukturovaný. Měl by obsahovat maximum údajů o vašich profesních zkušenostech a praxi. Naopak byste se měli vyhnout popisování svých koníčků. Životopis by měl ale především vašeho potencionálního zaměstnavatele zaujmout!

Píšeme zajímavý životopis

Dříve, než se pustíte do usilovného psaní, zkuste se na chvíli zamyslet. Zapřemýšlejte nad tím kdo asi tak bude Váš životopis číst. Musíte si uvědomit, že člověk, kterému se dostane Váš životopis do ruky, bude velmi pravděpodobně zaneprázdněný zaměstnanec (ať už se jedná o personalistku nebo o Vašeho potenciálního šéfa). Také si musíte uvědomit, že Váš životopis nebude ani zdaleka ten jediný, který se jim dostane do ruky. Spíše jich budou desítky.

Už Vám to došlo? Ano? Váš životopis musí být takový, aby je mezi tou záplavou dokumentů zaujal natolik, aby si Vás pozvali na osobní pohovor. Současně ale musí Váš životopis udělat ten nejlepší první dojem. Již na základě čtení toho, co napíšete do Vašeho životopisu, si o Vás začnou utvářet názor, a pokusí si Vás zařadit do nějaké škatulky. Je pravda, že osobní pohovor tohle může snadno změnit. Ale pokud z Vašeho životopisu bude cítit nejistota nebo nedostatek zájmu o nabízenou práci, tak velmi pravděpodobně nedostanete šanci ani na ten první pracovní pohovor.

Nepište svůj životopis přes kopírák!

Mnoho lidí má pocit, že životopis je něco co jednou napíší a pak to opakovaně posílají na všechny možná místa. Tak to ale nefunguje. Pokud máte opravdu zájem o získání práce v nějaké konkrétní firmě, tak musíte svůj životopis napsat na míru přesně pro tuto firmu a pro konkrétní pracovní pozici, o kterou se hodláte ucházet.

Nestačí napsat, že jste v předchozí práci pracovali jako obchodní zástupce, a že tedy máte všechny předpoklady pro to, abyste nastoupili do nové firmy na pozici obchodního zástupce. Obchodní zástupce je nic neříkající popis vašich pracovních zkušeností. Znamená to, že jste mohli prodávat pojištění, kancelářské potřeby nebo softwarové řešení za milióny korun. Každý typ produktů, které jste mohli prodávat, určitě vyžaduje jiný typ zkušeností. To je stejné jako kdyby Váš strukturovaný životopis obsahoval informaci, že jste opracovali jako technik. To také může znamenat elektrotechnika, stavebního technika, strojního technika, prostě cokoliv.

Pokud za sebou máte více pracovních zkušeností, měli byste se soustředit především na ty, které mají nějaký vztah k práci, o kterou se ucházíte.

Zkušenosti jsou nad zlato!

Pro každého zaměstnavatele má pracovník se zkušenostmi mnohonásobně větší cenu než někdo, kdo sice zná teorii, ale nemá žádné praktické zkušenosti. Snad jen s jednou výjimkou. A tou jsou absolventi. Mnoho firem totiž, na které pozice preferuje právě mladé lidi, kteří ukončili vzdělání a mají teoretické znalosti ale žádnou praxi. Firmám to pak dává příležitost vychovat si nové zaměstnance podle svých představ a nemusí mít obavu, že by si s sebou přinášeli špatné pracovní postupy a návyky z předchozího zaměstnání.

  1 Komentář

  1. Jana Přesličková   •  

    Pokud nechcete mít s přípravou životopisu moc starostí, jako personalistka musím doporučit výbornou službu http://www.ceevee.cz . Na Ceevee.cz najdete vzory strukturovaných životopisů a je tam velmi zajímavý výběr. Vzory hlavně obsahují vše, co personalista potřebuje vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.