Interview Superior Staff  - geralt / Pixabay

Tipy na vylepšení životopisu

Základní pokyny, jak napsat životopis by po projití několika článků a prohlédnutí vzorů měly být jasné. Nyní se ale podíváme na další typy, jak vylepšit životopis, který jste již napsali a chystáte se ho odeslat.

Ačkoliv se často jedná jen o drobnosti, které často vypadají malicherně, šanci na přijetí zvyšují až několikanásobně. Právě maličkosti totiž odlišují obyčejné životopisy od těch, které zaujmou a zůstanou personalistům v paměti. Vyzkoušejte si upravit životopis podle následujících tipů a můžete se sami při hledání práce či brigády na pracovním portálu Flek.cz přesvědčit, zda fungují.

Upravte životopis na míru dané pozici

Ať už se ucházíte o brigádu nebo práci, je důležité životopis přizpůsobit přesně danému místu. Zdůrazněte v něm vždy důležité údaje a naopak odstraňte věci, které nejsou k dané pozici ani vzdáleně relevantní. Snáze tak udržíte v mezích i délku životopisu, která by neměla překročit 2 stránky.
Ucházíte se o práci v Praze, ale trvalé bydliště máte třeba v Brně? Do motivačního dopisu byste pak měli přidat i informaci o tom, jak se práci v jiném městě přizpůsobíte – zda budete denně dojíždět, plánujete se přestěhovat, už v Praze bydlíte, jen nemáte převedené trvalé bydliště atd. I taková to maličkost totiž může zaměstnavatele odradit nebo naopak přesvědčit, že o danou práci opravdu stojíte.

Určujte míru svých znalostí

Stalo se téměř pravidlem, že při sdělování jazykových schopností se do životopisu přidává i jejich míra. Stejně tak ale můžete postupovat i u dalších znalostí, jako jsou počítačové dovednosti u jednotlivých programů, znalost ekonomických postupů, řidičské umění apod. Všechno opět v rámci relevance k dané pozici.

Dbejte na vzhled životopisu

První co personalista nebo potenciální zaměstnavatel uvidí, není vaše vzdělání, ani vaše pracovní zkušenosti, ale celkový vhled životopisu. Tomu byste tedy měli věnovat opravdovou pozornost i vy. Upravit vzhled životopisu ale neznamená co nejvíce ho obarvit, přidat fotografii s efektem a zarámovat. Znamená to naopak upravit životopis tak, aby vypadal formálně, ne nijak rušivě a hlavně přehledně.

Vyplňte nebo zdůvodněte mezery

Obecně platí, že je lépe psát termíny práce či studia v celých letech, nikoliv v měsících. Zakryjete tak případné mezery v životopise, které vznikly přechodem do jiné práce, ukončením studia apod. Pokud ale stále máte mezi zaměstnáními nebo mezi prací a studiem prodlevu a nemůžete ji ničím vyplnit, je třeba ji alespoň zdůvodnit. Napište, že jste byli rok v zahraničí a zlepšovali si své jazykové schopnosti, nebo že jste se věnovali samostudiu a vylepšováním počítačových schopností apod. Každé zdůvodnění bude lepší, než prázdná mezera, kterou nelze přehlédnout.

Nechte si životopis zkontrolovat přáteli

Možná si ani po všech úpravách nejste jisti, zda je váš životopis opravdu to pravé. Nestyďte se a požádejte o pomoc své přátelé. Ukažte jim svůj životopis a zeptejte se jich, co jim na něm vadí nebo co je naopak zaujalo. Pokud máte vedle sebe upřímné kamarády a snesete trochu kritiky, můžete se jich zeptat i zda by Vás na danou pozici přijali či nikoliv a proč. Možná pak zjistíte, co můžete zlepšit nejen na svém životopisu, ale hlavně na sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *