Šéf mne přivede do blázince
Už jste si několikrát řekli: “Šéf mne přivede do blázince”, ale problém s ním si neodvážíte říkat nahlas? Raději nic podobného ani neprobíráte s kolegy, protože doba je zlá a každý se chytne příležitosti, jak by vám mohl uškodit? Donášení a referování o nespokojenosti s nadřízením je přece dobrá příležitost, jak potopit své kolegy. Avšak ani váš zaměstnavatel by si neměl dovolit vás zbytečně potápět a podrývat vaši lidskou důstojnost.
Dá se pochopit, že šéfovi občas ujedou nervy a začne křičet. Pokud se křik, nadávky a dokonce vulgarismy stávají příliš často, jde o velice rušivý element na pracovišti. Zaměstnavatel musí zajistit svým zaměstnancům uspokojivé a bezpečné podmínky pro vykonávání práce. Se všemi zaměstnanci se musí zacházet rovným dílem a nesmí si dovolit diskriminaci ani obtěžování.
Vedoucí pracovníci by skutečně měli kontrolovat a řídit práci svých podřízených. Hodnotí výkonnost a pracovní výsledky, ale problémy by měli řešit klidně s patřičnou domluvou, pokáráním a ne se uchylovat k velmi rušivému křiku. Zaměstnavatel by měl zajistit ochranu zdraví při práci. Pokud se křik a výtky opakují, může to odnést psychika zaměstnanců. Pracovní výkon takových zaměstnanců se rovněž nijak nezlepší, spíš naopak.
Je jasné, že se chcete s něčím podobným vypořádat a dát vše do normálu. Vedoucí zaměstnanec by vás měl vyslechnout a pokusit se o nápravu. Pokud nad ním je ještě někdo vyšší, stěžujte si u něho. Za podobná upozornění by neměl být nikdo postihován, například vyhozením ze zaměstnání apod. V případě, že by po tomto ohrazení došlo k výpovědi, měla by být neplatná.
Pokud se však vaši šéfové vztekají oprávněně, nijak nekličkujte a přiznejte se k chybám, které jste provedli. Přece jenom i tady platí, že přiznání je polehčující okolnost.