Mateřská a držení místa v zaměstnání
Chystáte se na mateřskou a rády byste se vrátily ke stejnému zaměstnavateli? Musí vám vůbec zaměstnavatel držet vaše místo až do vašeho návratu? Věřte, že v těchto případech vám v naší republice vyjdou vstříc. Ovšem, pokud se půjde po stejné cestě jako v mnohých vyspělých zahraničních zemích, nebude to už možné. V zahraničí je zcela běžné, že matka s dětmi nezůstává doma déle než několik týdnů a pak se vrací zpátky do zaměstnání, pokud nechce o svou pozici přijít. Je také jasné, že v cizině existuje mnoho zařízení i pro malá miminka, kde se děti nechávají po dobu, než se některý z rodičů vrátí ze zaměstnání. Mohou si také dovolit zaplatit chůvu pro nejmenší děti…
Návrat ženy po mateřské dovolené do práce
Ženě na mateřské nebo rodičovské dovolené nesmí dát zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru. Jestliže dojde k návratu ženy po uplynutí 28, resp. 37 týdnů, musí ji zaměstnavatel dát práci a pracoviště, kde byla před porodem. Pokud došlo ke zrušení tohoto pracovního místa, musí být zaměstnankyně zařazena na místo, které odpovídá jejímu druhu práce – podle pracovní smlouvy. Jestliže se žena do práce vrátí až po dvou či třech letech, zaměstnavatel je povinen ji zařadit jenom na druh práce odpovídající pracovní smlouvě, ale není mu již uložena povinnost ji posadit do stejného pracoviště.
Po dobu trvání rodičovské dovolené, což je maximálně do tří let věku dítěte, je zaměstnavatel povinen držet ženě na mateřské pouze místo odpovídající sjednanému druhu práce na základě pracovní smlouvy. V praxi to znamená, že když jste pracovala jako asistentka ředitele a budete se chtít vrátit až po třech letech, můžete být zařazena třeba jenom jako asistentka vedoucího směny.