Jak zvládnout pohovory
Při hledání práce se dnes už pohovorům nevyhnete. Mohli jste jich absolvovat již desítky, ale možná vás čeká úplně prví ve vašem životě. Mnoho uchazečů o práci se na pohovorech nechají ovládat vlastní nervozitou, což vám může a nemusí přitížit. Personalisté již mají mnoho zkušeností s různými uchazeči o zaměstnání a především je zajímá, co od vás mohou očekávat po pracovní stránce. Budete hlavně dotazováni na to, co umíte a můžete nabídnout z pozice případného zaměstnance.
Pohovor se může uskutečnit v pracovní agentuře nebo přímo u zaměstnavatele. U personální agentury vám budou většinou hodně tajit věci týkající se konkrétní nabízené pracovní pozice. Čeká vás hodně obecný pohovor s personálními pracovníky a posléze se ocitnete v databázi agentury. Jestliže se dostavíte přímo do budovy budoucího zaměstnavatele, můžete očekávat buď pohovor se zástupci personálního oddělení nebo přímo se svým budoucím nadřízeným, který přesně ví, koho hledá a na jakou pozici.
Personalista má za úkol vybrat uchazeče, které se hodí na vybranou pracovní pozici a vyloučí osoby, které z nějakého důvodu nevyhovují. Schopní uchazeči se zpravidla musí účastnit dalšího kola pohovoru. Personalista se vás bude ptát jenom na obecné věci, ale pro získání více informací o vás, se klidně zaměří i na podivné otázky, které vám budou připomínat jisté nesmysly. Jedná se o tzv. šablonovité otázky, kam patří například dotaz na prozrazení silných a slabých stránek, jaký druh vedení by vám nejvíce vyhovoval, jak vás asi chápou kolegové apod. K přesnějšímu odhadu vaší osoby se nevyhnete otázkám o vaší představě o mzdě, kdy můžete nastoupit a proč chcete pracovat zrovna v této pozici… kromě těchto odpovědí si připravte i tu, která se týká informací o firmě, kam hodláte nastoupit. I na personalisty si můžete připravit účinné triky a tím si je získáte…