Co nepatří do motivačního dopisu?
Možná jste si všimli i vy, že stále více firem vyžaduje kromě klasického životopisu i motivační dopis. Pokud žádost o zaměstnání odesíláte poštou nebo emailem, neměly by tedy chybět dobře napsané stručné životopisy a dobře zvládnuté motivační dopisy, na které se personalisté podívají jako první.
Rozhodně se v motivačním dopisu nijak rozsáhle nerozepisujte. Jde tu hlavně o stručnost, jasnost, vhodnou inspiraci a motivaci k práci. Nikoho nezajímá detailní rozpis vaší osobní historie. Zaměřte se na fakta, která mohou zaměstnavatele zajímat. Nevypisujte zbytečně všechny vaše úspěchy, výhry v turnajích, obdržení čestných uznání apod., pokud nesouvisí s oborem, kde chcete pracovat. Do motivačního dopisu nepatří ani údaje týkající se vaší osoby. Nepiště, zda jste ženatý, vdaná nebo v rozvodovém řízení a neuvádějte počty dětí ani zvířecích mazlíčků.
Motivační dopis neobsahuje ani údaje, které má životopis. Jde hlavně o výčet absolvovaných škol a pracovních pozic za celou dobu vaší kariéry. Vyvarujte se vyjadřování zoufalství nad momentální nepříjemnou situací na pracovním trhu. Zapomeňte na klišé a prázdné fráze, které nikomu nic neříkají a jenom vyplňují místo v dopise. Určitě se nerozepisujte ani o faktu, že vám tuto pozici doporučil nějaký váš známý. Nerozepisujte se o problémech vašeho zdravotního stavu. Svůj zdravotní stav a ani jiné okolnosti neuvádějte ve vyjádření v případech dojíždění do práce.
Nepomlouvejte bývalé šéfy ani spolupracovníky. Nenadávejte na firemní politiku, na zákeřnost, nepřátelskost, ani na pravidelné nezáživné porady. Značným mínusem bude pro vás i motivační dopis plný hrubek a nesprávné stylistiky. Napsané si po sobě důkladně přečtěte a opravte chyby. Pokud neumíte sami vychytat hrubky, požádejte někoho ze známých.