Entrepreneur Start Start Up Career  - geralt / Pixabay

Alternativní pracovní úvazky

Alternativní pracovní úvazky

Alternativní pracovní úvazky

Pod pojmem alternativní pracovní úvazek se míní každý jiný než osmihodinový, nebo týdenní pracovní doba. Zájem o tyto úvazky stále roste a nejedná se jenom o ženy na mateřské dovolené nebo starší osoby.

Do alternativního úvazku patří poloviční s pracovní dobou pětkrát týdně čtyři hodiny, nebo poloviční flexibilní – odpracujete si 20 hodin kdykoliv podle potřeby a dohody. Můžete mít i stlačený pracovní týden – jedná se o 20-40 hodin týdně ve zkráceném pracovním týdnu, kdy se vejdete do tří až čtyř dnů. Zkrácený úvazek znamená, že budete pracovat od několika hodin týdně až například do třiceti hodin, může jít od práci z domova. Další možností je sdílení pracovního místa, kdy podepíšete částečný úvazek podle dohody a o jednu pozici se dělíte s někým jiným. Zkrácený pracovní úvazek lze kombinovat jako práci v zaměstnání a práci z domova. Na dohodu DPČ nebo DPP lze vaši pracovní náplň dělat z domova nebo přímo z firmy zaměstnavatele – jde o domluvu se zaměstnavatelem.

Současný trend je oblíbený a stále přibývá zaměstnavatelů poskytujících alternativní úvazky. Nadšeni z nich jsou rodiče na mateřské dovolené, starší osoby, studenti i jedinci se sníženou pracovní schopností. Jde o dobrou volbu pro každého, kdo si potřebuje ještě někde jinde přivydělat, nebo zatím nemá jiné možnosti zaměstnání. Výhody pružné pracovní doby oceňují i samotní zaměstnavatelé. Zkrácený pracovní úvazek upravuje hlavně § 241 odst. 2 zákoníku práce.  Zaměstnavatel získá potřebnou pracovní a kvalifikovanou sílu a přitom bude mít nižší náklady na provoz. V případě, že se obě strany domluví na práci z domova, odpadá zaměstnavateli shánění prostor k vykonávání činnosti a náklady na jejich provoz. Samozřejmě tohle se jeví jako velmi výhodné řešení, ale praktikovat ho nelze pokaždé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *